Posted in

Nakopnite svoju imunitu! Dva tipy, ktoré fungujú aj v časoch korony.

ilustračný záber
Posted in

Tento rok nám dáva všetkým zabrať. Denne pribúdajú negatívne správy o preplnených nemocniciach a o počte infikovaných koronavírusom, mnoho ľudí čelí neistote zo straty zamestnania, a do toho práve začína sychravá jeseň. Tým dôležitejšie je nakopnúť svoju imunitu. Pomôže nám to vyhnúť sa ochoreniu, ale aj zlepšiť náladu a pracovnú výkonnosť. Tu sú dva konkrétne, lekársky overené tipy, ktoré môže každý z nás zaradiť do svojho života.

Pravidelný spánok

Podľa vedcov je práve kvalitný spánok tým, čo spolu so stravou a pohybom najviac ovplyvňuje naše fyzické a psychické zdravie. Ak si doprajete každý deň aspoň 7-8 hodín spánku, výrazne zlepšíte schopnosť vášho tela odolávať vírusovým aj bakteriálnym infekciám. Kvalitný a dostatočný spánok pomáha tiež v prevencii demencie, depresií, cukrovky, vysokého tlaku a zhubných nádorov.

V časoch korony je obzvlášť zaujímavý vplyv spánku na náš boj s vírusmi. Dokazujú ho viaceré výskumy renomovaných univerzít a vedeckých tímov. V jednom z nich napríklad vedci nainfikovali niekoľko skupín (samozrejme súhlasiacich) účastníkov rinovírusom. V skupine, ktorá spávala len 5 hodín denne, dostalo následne nádchu až 50% účastníkov. V skupine, ktorá spávala denne 7-8 hodín, sa nakazilo len 18% účastníkov.

Podobný výsledok priniesla aj štúdia zameraná na očkovanie proti chrípke. Skupina zaočkovaných, ktorá spávala 7-8 hodín denne, si po očkovaní dokázala vytvoriť až o 50% viac protilátok voči chrípke, než skupina, ktorej účastníci spali len 4 hodiny denne. Nedostatočný spánok nás proste poškodzuje na príliš mnohých úrovniach. Zvyšuje hladinu zápalu v našom tele, znižuje aktivitu a počet dobrých “zabijackých” buniek nášho imunitného systému, narúša činnosť ochranných génov a dokonca poškodzuje teloméry – ochranné zakončenia našej DNA.

Tieto a mnohé ďalšie fascinujúce výskumy, ktoré potvrdzujú ochranný účinok spánku na naše zdravie, zhŕňa vo svojej prelomovej knihe Prečo spíme profesor Matthew Walker z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Po jej prečítaní si človek uvedomí, že spánok je takmer zázračný liek, ktorý by sme nemali zanedbávať.

Striedma strava

Viacerým z nás veľmi chýbajú zatvorené fitnescentrá a športoviská. Podľa mnohých vedcov má však zdravá strava ešte oveľa väčší vplyv na naše zdravie, než cvičenie. Medzi hlavné lekárske odporúčania patri znížiť kalorický príjem, jesť menej mäsa a jednoduchých cukrov, naopak pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, nejesť neskoro večer, a samozrejme obmedziť alkohol spolu s fajčením na minimum.

Ukazuje sa, že výrazný zdravotný benefit prináša, ak doprajeme nášmu telu v priebehu dňa dostatočný počet hodín na trávenie, bez prijímania novej potravy. Vedci skúmajú rôzne modely “prerušovaného hladovania” – napríklad jesť iba v priebehu 8 alebo 10 hodín denne, a zvyšok “hladovať”, alebo dopriať telu pôst raz za mesiac, a podobne. Nič netreba preháňať a konkrétny model by mal človek zvoliť až po konzultácii s lekárom. Vedci sa však zhodujú, že stres z mierneho hladu pôsobí na telo veľmi protektívne.

Podľa Monique Tello z Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity v USA zahŕňajú účinky mierneho hladu na zdravie nasledovné: lepšie spaľovanie kalórií, zníženie nadváhy, zníženie hladiny cukru v krvi, zníženie zápalov v tele, zlepšenie príznakov astmy a artritídy, lepšie vylučovanie toxínov a poškodených buniek, ako aj znížené riziko nádorových ochorení a lepšie fungovanie mozgu. To celkom stojí za vyskúšanie, nie?

Ak by ste chceli k zdravej a striedmej strave pridať aj doplnky výživy, v súvislosti s koronou odborníci najviac hovoria o ochrannom účinku vitamínu D, vitamínu C a zinku. Ich individuálnu vhodnosť a správne dávkovanie je však opäť lepšie konzultovať s lekárom.

Nepodceňujme R-O-R

Samozrejme, aj dobre vyspatý a zdravo sa stravujúci človek môže ochorieť – na koronavírus, či akékoľvek iné nepríjemné ochorenie. Nepodceňujme preto naďalej kľúčové opatrenia týchto mesiacov – nosme rúška, dodržujme odstup a obmedzenie spoločenských kontaktov, a dbajme na dôkladnú hygienu rúk.

Každý z nás však môže spraviť aj niečo navyše. Zlepšenie svojho spánku a stravy máme všetci vo svojich rukách – môžeme zlepšiť svoje návyky, kúpiť si kvalitnejší matrac či prikrývku, neprejedať sa po večeroch, alebo kupovať viac lokálnej zeleniny a ovocia. Nestojí to ani veľa financií, a najmä, každá investícia do vlastného zdravia sa nám stokrát vráti.

Login

Password Recovery

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

SHOPPING BAG (0)

Added to wishlist!