História záťažových prikrývok

Gravity Blankets oslávili v marci tohto roku prvý rok na česko-slovenskom trhu. Aj keď v našich končinách sú záťažové prikrývky stále viac-menej novinkou, vo svete sa tešia dlhšej tradícii. Prevedieme vás ich začiatkami a vývojom, no pozrieme sa aj na to, aké novinky nás vo svete spánku ešte len čakajú. 

Dotyková terapia

Pôvod záťažových prikrývok môžeme vystopovať až ku základom deep touch pressure therapy, čiže terapie s hĺbkovým dotykom, ktorá bola vyvinutá v 60.rokoch. Využívaná bola na upokojenie pacientov trpiacich autizmom, ADHD, post-traumatickou stresovou poruchou alebo úzkosťami. Pôvodne sa v tejto terapii využívali rôzne typy záťaží a tlaku, od zväzovania až po zaťažovanie rôznymi objektmi, pričom cieľom bolo spustiť produkciu serotonínu, hormónu dobrej nálady, čo sa ukázalo ako veľmi účinné riešenie pri poruchách so zníženou produkciou neurotransmitérov. 

Postupne sa zo závaží a zväzovania presedlalo na rôzne typy prikrývok a paplónov, ktoré využívali ťažšie výplne, žiadna z týchto metód však nebola štandardizovaná. S konkrétnejšou podobou záťažových prikrývok však prišli samotní rodinní príslušníci pacientov, ktorí poruchami trpeli. Aj vďaka ich experimentom s rozkladaním váhy a rôznymi typmi výplní od ryže až po kamienky sa zrodili špeciálne záťažové prikrývky. Práve po vzore týchto experimentov začali neskôr vznikať komerčné podoby záťažových prikrývok. Sklenené mikroguľôčky, ktoré sa dnes využívajú aj v našich Gravity Blankets, sa nakoniec osvedčili ako najlepšia možnosť s rovnomerným rozložením váhy a tlaku.

Špecializované prikrývky sa spočiatku využívali na spomínané terapeutické účely, avšak postupne si ľudia začali všímať, že ich benefity siahajú omnoho ďalej ako len na liečbu vážnejších diagnóz. Dotyková terapia a jej účinky dokážu totiž pomôcť v každodennom živote napríklad pri redukovaní stresu, zlepšení zvládania psychickej záťaže, ale aj pri skvalitňovaní spánku.

Začiatky Gravity Blankets na európskom trhu

Za našimi Gravity Blankets stojí poľská firma Senso-Rex, ktorá je lídrom na európskom trhu vo výrobe záťažových prikrývok značky Gravity Blankets. Funguje od roku 2013 a svoju prvú záťažovú prikrývku vyrobila na pomoc dieťaťu trpiaceho autizmom. Záťažové prikrývky v tom období neboli štandardnou liečbou, predstavovali nákladnú pomôcku na liečbu a prístup k nim nebol úplne jednoduchý. Zakladatelia sa tak rozhodli zobrať veci do vlastných rúk, čoho výsledkom bola prvá prikrývka. Postupne sa z malej výroby v byte zakladateľov stala moderná firma, ktorá dnes stojí za väčšinou záťažových prikrývok Gravity Blankets v Európe a neustále posúva svoje procesy a technológie ďalej. Motivácia a cieľ však ostáva nezmenený – spístupniť záťažové prikrývky a priniesť ich tam, kde sú potrebné. 

Gravity Blankets na Slovensku a v Česku

V marci 2021 oslavujeme prvé výročie príchodu Gravity Blankets na Slovensko a Česko. Gravitky si získali zakladateľov firmy ZORAS, s.r.o., ktorá získala exkluzívnu licenciu na ich predaj v našich končinách.

Ako to celé začalo? Prezradili nám zakladatelia firmy, Martin a Hana Poliačikovci a Miroslav Vojvodík. 

“Niekedy v marci 2020, keď sme zrazu ostali doma, som zachytili na internete reklamu na záťažové prikrývky a začal som o nich vyhľadávať články, štúdie a podrobnejšie informácie. Zaujalo ma, aké široké možnosti existujú v ich využívaní a ako bez tabletiek dokážu množstvu ľudí zvýšiť kvalitu spánku. S prekvapením som zistil, že na českom a slovenskom trhu to vtedy bola neznáma vec, tak som navrhol Hanke a Mirovi, že by sme ich mohli začať dovážať a o pár týždňov sme zakladali firmu Zoras,” hovorí Martin o prvom podnete a ranných začiatkoch gravitiek.

Miro podniká v rodinnej firme zaoberajúcej sa posteľami, matracmi a inými produktami súvisiacimi so spánkom a rozšírenie portfólia v tomto smere mu tak pripadalo ako prirodzený vývoj: “Záťažové prikrývky dobre doplnili biznis, ktorý poznám na Slovensku aj v Čechách a mám v ňom aj širokú sieť kontaktov. Svoj koncept sme predstavili firme Senso-Rex, ktorých tak veľmi oslovil, že nám dali exkluzivitu pre česko-slovenský trh,” vysvetľuje Miro.

Pre Hanu, ktorá pôsobí aj vo svete marketingu, to bola skvelá príležitosť, ako pomôcť ľuďom v ďalšom, novom smere: “Vo všetkých našich projektoch sa snažíme vniesť klientom do života novú kvalitu a pomáhať im realizovať ich sny. Robíme to v oblasti vzdelávania, organizujeme akcie pre nezadaných, pomáhame firmám v oblasti marketingu aj tvorby stratégií. Možnosť zvýšiť ľuďom kvalitu spánku a oddych do toho výborne zapadla,” dodáva. 

V tomto období síce neboli záťažové prikrývky v našich končinách bežnou záležitosťou, no v zahraničí už existovalo niekoľko rôznych značiek a výrobcov. Čím si zakladateľov získala práve Gravity Blankets? 

“Oslovili sme jednotku na európskom trhu a keďže sme sa dohodli, nebolo potrebné obzerať sa po iných možnostiach. Obrovskou výhodou Gravity Blankets sú obliečky – je možné ich vyzliecť a samostatne prať, čo výrazne zjednodušuje starostlivosť o prikrývku. Zároveň sa pri ich výrobe dbá o špičkovú úroveň všetkých materiálov, čo je takisto cítiť na kvalite spánku. Našim cieľom bolo nadviazať spoluprácu s najlepšími a to sa nám, myslím, podarilo,” vysvetľuje Miro. 

Ak si myslíte, že záťažovú prikrývku nepotrebujete, pretože sa tešíte z kvalitného spánku, možno vás samých prekvapí, ako sa spánok môže ešte zlepšiť. Podobnú skúsenosť má aj Hana: “Ja som si až do spánku pod gravitkou myslela, že nepotrebujem v tejto oblasti nič riešiť. Ale keď som otestovala spať pod záťažou, zamilovala som si ten pocit. Postupne som si prikrývku ladila pre vlastnú potrebu, dnes spávam pod desiatimi kilami a mám pocit, akoby ma celú noc obíjmal obrovský plyšák. Zaspávam rýchlejšie, spánok mám hlbší a ráno vstávam sviežejšia. Nedám na ňu dopustiť.”

Tí z nás, ktorých trápi nedostatočný alebo kvalitou horší spánok, však môžu čakať podobné výsledky ako Martin: “Ja som mal so spánkom veľké problémy. Chodieval som spať neskoro a spal som málo. Vďaka záťažovkám som začal o spánku čítať viac a meniť svoje návyky. Dnes už cítim ich efekt,” hovorí o svojej skúsenosti. 

Aké novinky nás čakajú

Záťažovými prikrývkami Gravity Blankets nekončia. Neustále vznikajú zaujímavé novinky, ktoré skvalitňujú spánok, pomáhajú so zaspávaním alebo so zvládaním stresu. ZORAS trendy a technológie neustále sleduje a svoje portfólio rozširuje. Martin nedávno začal testovať novinku – prikrývku Balance, ktorú sme uviedli v apríli na česko-slovenský trh. “Prikrývka Balance je svetový unikát postavený na novej, patentovanej technológii vyvinutej našimi poľskými dodávateľmi. Nie je zaťažená mikroguličkami zo skla tak ako Gravity Blanket. Miesto nich sú v prikrývke vložené sieťky a v nich vlepené drobné guličky z nerezovej ocele. Prikrývka je tenšia a guľôčky sa v nej vôbec nepohybujú, takže hmotnosť je dokonalo rovnomerne rozložená,” predstavuje prikrývku Martin.

Plány na expanziu sú však ešte väčšie a Miro už teraz vie, že nových produktov bude viac. “Balance prikrývky prišli na česko-slovenský trh v týchto dňoch. Prednedávnom sme tiež začali predávať záťažové spacáky pre deti, rokujeme o možnosti dovozu moderných, dizajnových kolísok. Spánok bol doteraz mnohými ľuďmi podceňovaný, no záujem oň rastie. Stále viac ľudí zisťuje, že bez kvalitného odpočinku nebudú mať ani kvalitné dni. Chceme teda nachádzať nové a nové spôsoby, ako im so zvýšením kvality ich životov pomôcť”, vysvetľuje víziu Miro. 

Sledujte Gravity Blankets na sociálnych sieťach a žiadna novinka vám neujde. A tých bude v nasledujúcom období viac než dosť!

SHOPPING BAG 0

Login

Password Recovery

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.